Co to jest refleksologia?
Refleksologia jest to skuteczna i bezpieczna terapia zaliczana do medycyny holistycznej. Polega na specjalnych technikach uciskania i stymulowania odpowiednich receptorów na stopach, dłoniach lub twarzy, które odpowiadają poszczególnym narządom, gruczołom i częściom ciała.
Uciskając te punkty można wpłynąć na ukrwienie chorych narządów, pobudzić siły samoleczące i poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Jest to metoda bezinwazyjna, może być stosowana u osób w różnym wieku, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Refleksologia u osób z różnymi chorobami i bólami przynosi ulgę, ma wpływ na poprawę komfortu życia zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Zabiegi przeprowadzane u osób zdrowych to doskonały sposób na odprężenie, poprawę nastroju i profilaktykę.
Refleksologia pomaga również w rekonwalescencji, ponieważ dzięki tym zabiegom organizm szybciej się regeneruje.
Przed zabiegiem refleksologii
Co zrobić, aby jak najbardziej skorzystać z zabiegu refleksologii?
Nawodnij organizm
W czasie zabiegu zostaną uruchomione procesy oczyszczania organizmu. Warto więc wcześniej zadbać o odpowiednią ilość wypijanej wody (dziennie minimum 30 ml wody na każdy kg masy ciała).
Ubierz się wygodnie
W czasie zabiegu będziesz leżeć ok. 60 minut. Dobrze jest, aby nic Cię nie gniotło ani nie uciskało. Praca refleksologa poprawia przepływ limfy w układzie limfatycznym, dlatego wybierz luźny strój, najlepiej taki, w którym refleksolog będzie miał dostęp do kostek.
Nie przejadaj się
W czasie zabiegu Twoje ciało będzie się regenerowało, a więc wykonywało bardzo dużo pracy. Nie obciążaj dodatkowo organizmu zbyt obfitym posiłkiem. Postaraj się nie jeść na około 1 godzinę przed zabiegiem.
Zadbaj o stopy (przed refleksologią stóp)
Dzień wcześniej warto jest wymoczyć stopy w ciepłej wodzie (np. z dodatkiem soli Epsom lub kamiennej soli kuchennej) i pozbyć się części zrogowaciałego naskórka. Później można wklepać w stopy odżywczy krem. Dzięki temu refleksolog będzie mógł dotrzeć głęboko do każdego miejsca na stopie i nic nie będzie blokowało sygnałów nerwowych, które będą wysyłane do każdego organu ciała.
Jak wygląda zabieg refleksologii?
Składa się on z 3 części:
rozluźniająca
rozgrzanie i rozluźnienie mięśni, ścięgien oraz stawów
terapeutyczna
stymulacja receptorów odpowiadających poszczególnym częściom całego ciała
relaksacyjna
wyciszenie pracy ciała i wprowadzenie w stan relaksu
Zabieg refleksologiczny stóp rozpoczynam od wymoczenia stóp w misce z wodą z dodatkiem magnezu i soli zapachowej. Cały zabieg (stopy / dłonie) trwa ok. 55-60 minut. Odbywa się on w pozycji leżącej lub półleżącej i obejmuje swoim zasięgiem stopy oraz część nóg ok. 5-15 cm powyżej kostki (lub dłonie i przedramię do łokcia w przypadku zabiegu na dłoniach).
Zabieg refleksologii twarzy trwa ok. 50-60 minut i odbywa się w pozycji leżącej.
Dotyk w zabiegu refleksologicznym jest rodzajem uciskania, jest zdecydowany i pewny. Z tego względu nie należy obawiać się łaskotek.
Niektóre miejsca na stopie/dłoni mogą być bardziej wrażliwe lub nawet lekko bolesne. Warto powiedzieć o tym, gdyż jest to cenna informacja. Ból może świadczyć o braku równowagi w odpowiadającym narządzie lub układzie. Z czasem zabieg będzie coraz większym odprężeniem i relaksem. Ważne: podczas pracy na stopach nie przekraczam progu odczuwania dotyku, który mógłby być bardzo nieprzyjemny. Prawidłowo wykonany zabieg refleksologiczny jest intensywny, ale nie bolesny tak, żeby bać się kolejnego zabiegu 😉
Zabieg refleksologii twarzy jest delikatny, ale jednocześnie bardzo skuteczny i również mocno oddziałujący na cały organizm.
Po zabiegu refleksologii
Reakcje organizmu są różne, najczęściej bardzo pozytywne. Odczuwa się przypływ pozytywnej energii, ciało staje się odprężone, a umysł spokojny. Podczas zabiegu refleksologii uruchamiane są procesy detoksykacyjne organizmu. Ciało potrzebuje czasu, aby zintegrować procesy, które w nim zachodziły. Jeżeli poczujesz zmęczenie i senność, daj ciału szansę na wyciszenie i odpoczynek. Zrób sobie drzemkę lub jeżeli to możliwe pójdź spać wcześniej niż zazwyczaj.
Inne możliwe reakcje: – wzmożone wydalanie moczu i częstsze wypróżnienia – wzmożone pragnienie i nadmierna potliwość – zwiększona senność
Nie należy się tym martwić ponieważ jest to reakcja organizmu na proces oczyszczania. Aby przyspieszyć proces detoksykacji, pij duże ilości wody.
Czytaj dalej: Porównanie refleksologii
Zarezerwuj wizytę już teraz!
Za chwilę przejdziesz do strony kalendarza, gdzie będziesz mieć możliwość wyboru daty i godziny spotkania.